U13,1 Copenhagen International Cup Pinsen 2010

Print


Lørdag/Søndag 22-23 Maj 2010.

Vallensbæk U13 1 , deltog i pinsen i ”Copenhagen International Cup 2010”, som blev afholdt på Ballerup/Skovlundes baner. I alt deltog 20 hold i vores årgang, fordelt med 5 hold i hver pulje, og hvor nr. 1 og 2 i puljerne, kvalificerede sig, videre til kvartfinalerne. Vi var kommet i pulje med følgende hold : Skovlunde (DK), Duno (Holland), TS Milan(Polen), Tus 08 Senne (Tyskland). Puljen blev sikkert vundet, uden at vi overhovedet, i nogle af kampene, bare blev en smule presset. Tror ikke vores målmand, overhovedet havde brugt sine hænder i de første 4 kampe, og som målscoren antyder, 25-0, så var vi ganske suveræne. Puljen blev vundet med følgende resultater:

Vallensbæk-Skovkunde (DK) 5-0

Vallensbæk-Duno(Holland) 7-0

Vallensbæk-KS Milan(Polen) 12-0

Vallensbæk-Tus 08 Senne (Tyskland) 2-0



I Kvartfinalen, skulle vi op imod Bromölla (sverige), som var blevet 2’er i deres pulje. Nu var det jo ”knald eller fald” kampe, så det gjaldt virkeligt om at være klar fra start. Første halvleg, tror jeg dårligt modstanderen var på vores banehalvdel, og kampen var reelt allerede afgjort, da vi efter 15 min førte med 2-0. Kampen blev sikkert vundet med 3-0.



Vallensbæk-Bromölla (sverige) 3-0 kvartfinale



I en af de andre kvartfinaler, hvor vores semifinale modstander skulle findes, der spillede Dragør(som vi ved har et super hold, og som ligger nr. 1 i den bedste KBU række, sammen med KB(FCK)), og som også sikkert havde vundet deres indledende pulje med en målscore på 23-0), mod Skovshoved IF. Vi var sikker på at vi skulle ud i en semifinale mod Dragør, og at det ville blive den moralske finale. Men Skovshoved ville det anderledes, og meget overraskende vandt de over Dragør med 2-1. Så vi skulle i semifinalen op imod Skovshoved.(Som for et par weekender siden havde deltaget i Nørre Halne Elite cup). Nu var vi jo ligesom blevet advaret, da de havde vundet over Dragør, så det gjaldt om at være klar fra start. Og det må man sige vores drenge var, igen en kamp hvor der var niveau forskel, og hvor vi ikke gav vores modstander, en chance for at komme ind i kampen. Kampen blev stensikkert vundet med 4-0, og i denne kamp, tror jeg at vores målmand, havde brug for hænderne for første og eneste gang i turneringen.



Vallensbæk-Skovshoved(DK) 4-0 Semifinale



I finalen skulle vi op i mod FC Honka(Finland). Finalen blev fløjtet i gang, og det viste sig hurtigt, at vi var oppe imod, et ultra defensivt FC Honka hold. Alle mand på egen banehalvdel fra start, og det betød at vi i starten af kampen, spillede bold meget rundt, i vores bagerste rækker, for at ”lokke” vores modstander lidt frem på banen. Men det så ud som om, at de ville prøve at spille på 0-0. Vores spil i de første 10 min, var lidt for langsomt, og det betød at vi havde store problemer med at åbne deres stærke defensiv. Men fortjent fik vi scoret til 1-0, inden 1 halvleg sluttede. I 2 halvleg fik vi meget bedre gang i vores flotte kombinationsspil, og vi havde fuldstædigt styr på begivenhederne, og vi lukkede kampen, med et flot langskudsmål efter 5-7 min af 2 halvleg. FC Honka havde ikke en afslutning, på vores mål overhovedet, og tror ikke at de var på vores banehalvdel, mere end et par gange, i hele kampen.





Vallensbæk- FC Honka(Finland) 2-0 Finale



Flot at vinde et stævne så suverænt, med en målscore på 35-0(vi var det hold, af alle årgangene der deltog, der scorede flest mål.) Og ikke nok med det, så blev vores Anton, kåret til finalens spiller. Men må nok sige, at alle vores drenge, over de 2 dage, virkeligt holdt niveau, og koncentration, selvom alle modstanderne, måske ikke var lige ”skarpe”. Tillykke drenge, med den flotte Pokal, i er fandme dygtige.:-)




Link: http://www.copenhageninternationalcup.com

Forfatter: Jonas Overgaard    Dato: 05-06-2010

«Tilbage